SKF Bakım ve Yağlama ürünleri ailesi, maksimum rulman ömrü sağlayacak şekilde dikkatle seçilmiştir. 30 yıldan daha fazla bir süredir, asıl önceliğimiz müşterilerimize en uzun rulman ömrü sağlayacak çözümleri sunmak ve bu şekilde makina performansının optimize edilmesini sağlamaktır. Doğal olarak, insan ve makina emniyeti önem derecesi bakımından en önde gelmektedir ve ürünlerimiz bu amaca hizmet edecek yapıdadır. Geçen yıllar içinde, SKF’nin rulman konusundaki geniş bilgi ve deneyimini rulmanları takma ve sökmede kullanılan alet ve yöntemler geliştirmede kullandık. Rulman takma ve sökme işlemi sırasında iş güvenliği en önemli konudur. Bu nedenle SKF, herbiri ergonomik olarak tasarlanmış, yaralanma riskini en aza indiren ve işçi emniyetini en ön planda tutan çok geniş seride montaj aletleri ve çektirmeler geliştirmiştir

Bazen rulmanlar yenileştirme veya tekrar kullanma niyeti ile sökülürler. Bu durumda, rulman hasar riskini azaltmak için en uygun yöntem ve sökme aletlerinin seçimi zorunludur. Yeni rulmanlara kıyasla, tekrar kullanılan her rulman kayda değer derecede mali kazanç sağlarken, artan rulman ömrü makina işletme zamanını da arttırır ve ayrıca malzeme ve enerji tasarrufu ile çevresel sürdürülebilirliğe faydalı olur. Bir rulman herhangi bir makinaya monte edildiğinde, makinada kaçıklığa karşı gerekli ayarlar yapılmalıdır. Herhangi bir eksen kaçıklığı aşırı titreşim ve sürtünmeye neden olarak, rulman ömrünü azaltır ve makinanın işletme süresini kısaltır. Fakat, bundan daha önemlisi eksen kaçıklığı enerji tüketimini arttırır. Bu nedenle gereksiz enerji kayıpları ile karşılaşmamanız için SKF mil ve kasnak eksen ayar sistemlerini kullanmanızı öneriyoruz

Optimum rulman ömrü için en önemli nokta, kaliteli yağlayıcı ve uygun yağlama yöntemi kullanılmasıdır. İşletme sırasında yeniden yağlama sürtünmeyi önemli derecede azaltarak enerji tasarrufu sağlar. SKF’nin geniş yağlayıcı ürün ailesi çok farklı uygulamalar için özel olarak formüle edilmiştir. Ürün yelpazemizdeki en özel yağlayıcılardan biri çevre kirliliğinin çok kritik olduğu uygulamalar için uygun olan SKF’nin doğada çözülebilen rulman gresidir. SKF otomatik yağlayıcılar, doğru bölgeye, doğru zamanda, doğru miktar yağlayıcıyı sevk etmek için geliştirilmişlerdir. Bu şekilde, sadece gerekli olan miktarda yağ kullanılarak, daha az atık ortaya çıkar ve kaynakların korunmasına yardımcı olunur. Buna ek olarak, SKF otomatik yağlayıcılar kullanılması sonucu, daha temiz yağ veya gres dökülmesi sorunu olmadığından daha az tehlikeli iş ortamları sağlanır.

Makina ve rulmanların durumlarını tespit için çok geniş yelpazede, kullanımı kolay cihazlar öneriyoruz. Çalışma sıcaklığı veya hız gibi parametrelerle makina durumunu izleyen operatör, makinanın performasını doğru şekilde ayarlar ve bu şekilde makinanın işletme zamanı arttırılarak enerji tasarrufu sağlanır. Bu amaçla kullanılan sistemlerimiz iş emniyetine uygun olarak temassız tiptedir. Bu özellikle makinanın tehlikeli veya ulaşılması zor yerlerde olduğu durumlarda çok önemlidir. SKF ayrıca ürün yelpazesini ve çözümlerini daha da geliştirerek, daha fazla enerji tasarrufunu ve sınırlı kaynakların daha iyi kullanılmasını hedeflemektedir. Bu halihazırda yürüyen bir işlemdir ve ürünlerimize bu çalışmaların sonuçları sürekli olarak yansıtılmaktadır.

Bu konuya iyi bir örnek, ilk defa SKF’nin 25 yıl önce rulman montajında kullandığı ve o günden bu zamana kadar sürekli olarak geliştirilen indüksiyonlu ısıtıcılardır. Günümüzün yeni kuşak SKF indüksiyonlu ısıtıcıları enerji tüketimini %80’e varan oranlarda azaltmaktadır. Bu önemli başarı, sürdürülebilir ürün ve hizmetler ortaya koyma taahhütümüzün iyi bir örneğidir. SKF’de, çevreye ve ekosisteme duyarlı olmak işimizin geliştirilmesinde her geçen gün daha önemli bir rol oynamakta ve bu ürün yelpazemizin arttırılmasında ayrıca itici bir etken olmaktadır.